Fokker E. III: dokumentace a marking
 

Kromě modelářských podkladů, které jsou na stránce o stavbě modelu, je vhodné využít i podklady, dokumentující skutečný Fokker E. III, resp. jednoplošníky Fokker, nasazené v I. světové válce.

Jde o tyto publikace:

Čerpat lze samozřejmě i v dalších zdrojích hlavně na Internetu, přičemž zejména pokud jde o kamufláž, můžeme dojít i ke kontroverzním závěrům, že není zcela jasné, jak co v některých detailech bylo nebo zda ten který pilot létal také na typu E. III a ne pouze na E. I nebo E. II nebo zda doložená kamufláž, která se nám líbí například z E. II nebo z E. IV, byla též na jeho stroji E. III. Různé detaily markingu jsou patrny také z výkresů na serveru theaerodrome.com nebo lze využít schémata kamufláže z ruského serveru ПАЛИТРА КРЫЛА.

 

Pokud se chceme identifikovat s nějakým skutečným stíhacím esem, které létalo na Fokkeru E. III, pak máme k dispozici slavná jména jako Ernst Udet (nejčastěji modelářsky využívaná kamufláž), Oswald Boelcke, Max Immelmann, Otto Parschau, Kurt Student nebo také Hans-Joachim Buddecke s Fokkerem v tureckém markingu... nebo také Kurt Wintgens... nebo Fokkery E. III sloužící v rakousko-uherském letectvu. Někdy jsou spíše doloženy kamufláže těchto es z Fokkeru E. IV nebo z typů předcházejích E. III. Nicméně výběr je značný.

 

Kurt Wintgens

 

Já jsem zvolil marking, se kterým snad i na Fokkeru E. III létal Kurt Wintgens. Líbila se mi především nejednobarevná kola a také pruhy na bocích trupu.

 

Obrázek markingu Fokkeru E. III Kurta Wintgense z KEX Vaux (Eindecker Kommando ve Vaux) z výše uvedeného ruského serveru

 

Kříže jsem vyřezával ručně skalpelem tak, že jsem si nejprve připravil z černého solarfilmu čtverec a pak podle papírové šablony odřezal zbytky fólie.

 

Při nažehlování markingu je třeba dát značný pozor: celkem dobře lze nažehlovat Solarfilm na Solartex, protože nehrozí tak velké nebezpečí vytvoření vzduchových bublin, nicméně při nažehlování Solarfilmu na Solarfilm musíme pracovat důsledně žehličkou tak, abychom bubliny před přilnutím fólie vyháněly ven. Pokud se nám přesto tu a tam vytvoří, vezměme ostrý modelářský špendlík, propíchněme je a dožehleme. Není to ve výsledku vidět a estetický dojem se zlepší.

 

 

Nápisy je vhodné vytisknout na samolepící fólii a přestříknout například akrylátovým lakem (pozor na reakci tiskových barev) a pak aplikovat přímo na potah modelu.

                                            Další stránky:

Fokker E. III - hlavní strana

Fokker E. III: stavba

Fokker E. III: ladění motoru

Fokker E. III: létání na jaře 2014

Fokker E. III: létání v r. 2015