Dolphin 40

Po skutečně delší době jsem se odhodlal znovu zabloudit do světa dvoutaktních metylových spalovacích motorů. Příležitost mi k tomu dala nová stavebnice ARF modelu Dolphin 40 od vietnamské firmy Phoenix Model, kterou jsem získal přes Modelbazar.


Stavebnice obsahuje naprosto vše vč. drobné bižuterie, podvozku, nádrže, předvrtaného motorového lože, motorového kuželu, desky a lože serv, táhel aj. Jde o velmi promyšlnou a domyšlenou konstrukci. Jediné, co scházelo, bylo osazení plastových šroubů po připevnění křídla na trup: to jsem vyřešil překližkou 1 mm. Navíc jsem ještě změnil zátku a trubičky nádrže, protože ve stavebnici je šroubení se dvěma vývody, a já mám rád navíc třetí na plnění. Kromě zabudování motoru a RC ovládání je třeba slepit poloviny křídla a vlepit výškovku a směrovku. Všechny součásti jsou hotové a potažené, a to ve velmi vysoké kvalitě.


K pohonu jsem zvolil nový motor O.S. Max 46 AX II. Nejdříve jsem jej zaběhl na stojanu s  vrtulí MA 12x5 (jedna větší nádrž) a poté už zamontoval do modelu. Pro zálet byla pak použita těžší šedivá vrtule Graupner 12x6.


Lože serv má předvrtané otvory, stavebnice obsahuje i šrouby k uchycení motoru. Protože si je výrobce vědom toho, že lze použít různé motory od různých výrobců a různých kubatur zhruba 6,5 - 8 ccm, na místě předních otvorů jsou vyfrézované drážky, aby nebylo třeba dál nic vrtat. Lože samo je nastavitelné ze dvou částí, takže i na šířku jej lze na modelu přizpůsobit.

Serva jsem použil analogová standardní: do křídel EMAX ES3001 Standard 43g a na ostatní ovládané prvky HobbyKing™ HK15138 Standard. Táhla jsou drátěná a probíhají v předinstalovaných trubičkách, vše do sebe dobře zapadá. Stavebnice obsahuje i obtisky.


Charakteristiky modelu: rozpětí 1556 mm, délka 1296 mm, hmotnost 2210 g (ve stavebnici se uvádí letová 2381 g). Profil je poměrně tlustý a nosný, zřejmě obdoba nějakého NACA 24xx. Proti přiloženému návodu ve stavebnici, kde je popsáno ovládání křidélek jedním centrálním servem, je křídlo vybaveno šachtami pro dvě serva, ze šachet vedou ke středovým otvorům nitě, aby bylo možné protáhnout bez problémů kabely s konektory.

Můj model je vybaven přijímačem Hitec Optima 6, přijímačová baterie, která prozatím slouží i k pohonu serv, je osvědčený pack Turnigy 2300 mAh 4,8 V LSD (Low Selfdischarge), který považuji za lepší než pack složený z článků Eneloop AA.

Křídla mají již ze stavby negativy, takže byl předpoklad, že model bude stabilní. Vše jsem instaloval a rozložil dle návodu a těžiště mi vyšlo bez dovažování tam, kde má být.

Byl jsem velmi netrpělivý před záletem: jednak jsem dlouhou dobu létal jen s polomaketami na čtyřtakt a s elektrovětroni a navíc stále nebylo počasí nebo nebyl čas.

Odhodlal jsem se 3. dubna 2019 navečer, ale bylo to spíš ze zoufalství, protože se zvedl zlý vítr s nečekanými poryvy a ještě kolmo na dráhu na našem letišti Modelklubu Lipence, takže na zálet absolutně nevhodné počasí. Nejdřív jsem si řekl, že jen nastavím motor, tj. provozní a přistávací otáčky. Ale když jsem to udělal a stál s vysílačem za modelem s běžícím motorem, tak jsem to risknul. Model se celkem ochotně zvedl do vzduchu a já s ním začal létat v kruzích podél dráhy tj. vítr foukal z boku, jeho nečekané poryvy byly občas divoké, takže jediná věc, kterou jsem mohl poznat, byla, že prozatím netřeba model dál trimovat a že je docela stabilní. To jsem si ověřil při levé zatáčce po větru na minimální otáčky: neměl žádnou tendenci jít dolů po křídle. Po několika minutách jsem se odhodlal přistát, což se podařilo. Po delší přestávce jsem vzlétl ještě jednou, zkusil přemet a výkrut. Zatím vše pomaleji. Dál se nedalo nic poznat nebo seřizovat kvůli stupňujícím se poryvům větru, takže jsem raději přistál, i když i to bylo docela dobrodružství, neboť motor jen pomalu snižuje otáčky na to, aby se dalo rozumě vyklesat a přitom aby náhlé poryvy větru nezpůsobily havárii. Po přistání jsem otáčky v jednom režimu ještě snížil.

Po létání jsem zjistil, že nízko položené křídlo se setkalo někde na dráze s krtičinou, takže doma mírná oprava kousku potahu, že jeden ze šroubů upevňujících křídlo je příliš dlouhý a zasahuje mi do ovládání směrovky a že je třeba vypouzdřit uložení drátěných podvozkových nohou, aby necinkaly. To vše jsem zvládl po návratu domů.

Létal jsem zatím na zásobu paliva Modeltechnics se směsí 9% ricinového oleje a 9% syntetického oleje EDL a 10% nitrometanu. Na toto palivo běží motor spolehlivě a prokazuje velký výkon. Ještě se musí ale dozaběhnout a doladit. Startuje na krátké brnknutí startérem.

Shrnuto: snad to půjde:) Potřebuju jen klidné počasí, aby si vše sedlo, jak má.